Укр   Рус

Ваш гід в законодавстві України


Друкувати


Постанова Правління НБУ № 182 від 31.03.2014 Про приведення лімітів відкритої валютної позиції банківської системи України до міжнародних стандартів

ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

31.03.2014  № 182


Про приведення лімітів відкритої валютної позиції банківської системи України до міжнародних стандартів

Відповідно до статей 7 і 44 Закону України "Про Національний банк України" та на підставі Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2005 року № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2005 року за № 946/11226 (зі змінами), Правління Національного банку України ПОСТАНОВЛЯЄ:

1. Запровадити поетапне включення до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції уповноважених банків резервів, сформованих для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями в іноземній валюті (далі - резерви), за графіком, що наведений у додатку до цієї постанови.

Уповноважені банки можуть включати до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції резерви в розмірі, що перевищує зазначені в графіку відсотки, але не більше розміру наявних у портфелі банку облігацій внутрішніх державних позик з індексованою вартістю.

2. Схвалити Методику розрахунку уповноваженими банками лімітів відкритої валютної позиції, що додається.

3. Уповноважені банки мають право включати суму балансової вартості придбаних облігацій внутрішніх державних позик з індексованою вартістю, зменшену на розмір нарахованого купонного доходу, до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції.

4. Уповноважені банки, з якими Національний банк України уклав письмові угоди про вжиття заходів щодо забезпечення дотримання лімітів відкритих валютних позицій або прийняв окремі рішення щодо їх діяльності, здійснюють подальше приведення своєї діяльності до вимог Національного банку України відповідно до встановлених у письмових угодах або окремих рішеннях умов і строків.

5. Уповноважений банк має право здійснювати купівлю іноземної валюти, що надходить від іноземних інвесторів для збільшення основного капіталу банку, у сумі, що не перевищує або дорівнює загальному розміру сформованих резервів в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04 лютого 1998 року № 34 (у редакції постанови Правління Національного банку України від 02 жовтня 2002 року № 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2002 року за № 841/7129) (зі змінами) (далі - Класифікатор), на дату проведення операції.

Уповноважений банк, який проводить операцію, зазначену в абзаці першому цього пункту, зобов'язаний включити до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції резерви в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора понад установлений у графіку відсоток у розмірі, що відповідає меншому - сумі невключених резервів/викупленої іноземної інвестиції (в еквіваленті).

Уповноважений банк у разі перевищення встановленого значення ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції (Л13-1) унаслідок проведення операцій, спрямованих на збільшення основного капіталу, має право не продавати іноземну валюту в сумі такого перевищення за умови, якщо приведення у відповідність до встановленого значення ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції здійснюватиметься шляхом проведення реструктуризації (зміни валюти зобов'язання) кредитної заборгованості в іноземній валюті позичальників.

Уповноважений банк зобов'язаний у тижневий строк подати до Національного банку України план заходів щодо усунення такого перевищення протягом року з дня його виникнення та графік приведення загальної довгої відкритої валютної позиції банку до встановленого значення ліміту Л13-1.

6. Уповноваженим банкам з метою уникнення валютних ризиків ужити заходів щодо зміни валюти виконання зобов'язань за кредитами, наданими в іноземній валюті, на національну валюту.

7. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Правління Національного банку України:

від 28 лютого 2009 року № 109 "Про схвалення Методичних рекомендацій до Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками";

від 13 квітня 2011 року № 110 "Про внесення змін до Методичних рекомендацій до Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції в безготівковій та готівковій формах та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками";

від 27 грудня 2013 року № 553 "Про внесення змін до Методичних рекомендацій до Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками".

8. Генеральному департаменту грошово-кредитної політики (Щербакова О.А.) привести нормативно-правові акти Національного банку України з питань торгівлі іноземною валютою у відповідність до вимог цієї постанови.

9. Організацію виконання цієї постанови покласти на Генеральний департамент банківського нагляду (Раєвський К.Є.), Департамент контролю, методології та ліцензування валютних операцій (Пасенова Н.О.).

10. Контроль за виконанням цієї постанови покласти на в. о. заступника Голови Національного банку України Приходька Б.В.

11. Постанова набирає чинності з 01 травня 2014 року.

Голова

С.І. Кубів










Додаток
до постанови Правління
Національного банку України
31.03.2014  № 182


ГРАФІК
включення резервів до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції уповноважених банків

Дата

Частка резервів від загальної суми, що підлягає включенню до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції

01 травня 2014 року

5 %

01 червня 2014 року

10 %

01 липня 2014 року

15 %

01 серпня 2014 року

20 %

01 вересня 2014 року

25 %

01 жовтня 2014 року

30 %

01 листопада 2014 року

35 %

01 грудня 2014 року

40 %

01 січня 2015 року

45 %

01 лютого 2015 року

50 %

01 березня 2015 року

55 %

01 квітня 2015 року

60 %

01 травня 2015 року

65 %

01 червня 2015 року

70 %

01 липня 2015 року

75 %

01 серпня 2015 року

80 %

01 вересня 2015 року

85 %

01 жовтня 2015 року

90 %

01 листопада 2015 року

95 %

01 грудня 2015 року

100 %


Директор
Генерального департаменту
грошово-кредитної політики



О.А. Щербакова










СХВАЛЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
31.03.2014  № 182


МЕТОДИКА
розрахунку уповноваженими банками лімітів відкритої валютної позиції

Ця Методика розроблена відповідно до вимог Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 12 серпня 2005 року № 290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2005 року за № 946/11226 (зі змінами), яким установлені порядок визначення лімітів відкритої валютної позиції банку (Л13, Л13-1, Л13-2) та вимога щодо обов'язкового їх дотримання уповноваженими банками (далі - банк).

Ліміт загальної відкритої валютної позиції банку [ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1), ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2)] розраховується за такою формулою:



де

Л13 (Л13-1, Л13-2)

-

ліміт загальної відкритої валютної позиції банку (ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку, ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку);




ВПБ

-

відповідна загальна (довга/коротка) відкрита валютна позиція банку за балансовими та позабалансовими вимогами і зобов'язаннями банку за всіма іноземними валютами та банківськими металами в гривневому еквіваленті (розрахунок здійснюється за звітну дату), яка визначається як підсумок за всіма іноземними валютами і банківськими металами різниць значень за кожною іноземною валютою та кожним банківським металом балансових та позабалансових вимог банку (Вi) і балансових і позабалансових зобов'язань банку (Зi). Різниця значень Вi і Зi за кожною іноземною валютою та кожним банківським металом визначається окремо. До розрахунку ліміту загальної довгої відкритої валютної позиції банку береться позитивна різниця значень Вi і Зi за кожною іноземною валютою та кожним банківським металом. До розрахунку ліміту загальної короткої відкритої валютної позиції банку береться від'ємна різниця значень Вi і Зi за кожною іноземною валютою і кожним банківським металом. До розрахунку ліміту загальної відкритої валютної позиції банку беруться абсолютні величини (без урахування знака) різниць значень Вi і Зi за кожною іноземною валютою та кожним банківським металом;




Вi

-

обсяг балансових та позабалансових вимог в i-й іноземній валюті (банківському металі).
Вi дорівнює сумі активних залишків балансових рахунків, що включені до розділів рахунків з 10 "Готівкові кошти" до 37 "Клірингові рахунки, суми до з'ясування та транзитні рахунки" уключно; з 39 "Розрахунки між філіями банку" до 42 "Інвестиції в дочірні компанії" уключно, які зменшуються на суму пасивних залишків контрактивних рахунків зазначених розділів, та сумі активних залишків за групами позабалансових рахунків 920 "Валюта та банківські метали до отримання", 930 "Цінні папери до отримання за операціями андеррайтингу", 935 "Активи до отримання".
До показника Вi включаються залишки за рахунками з обліку резервів у розмірі відповідно до графіка включення резервів до розрахунку загальної (довгої/короткої) відкритої валютної позиції уповноважених банків, що додається до постанови Правління Національного банку України від 31 березня 2014 року № 182 "Про приведення лімітів відкритої валютної позиції банківської системи України до міжнародних стандартів".
До показника Вi може включатися сума балансової вартості придбаних облігацій внутрішніх державних позик з індексованою вартістю, зменшена на розмір нарахованого купонного доходу;




Зi

-

обсяг балансових та позабалансових зобов'язань в i-й іноземній валюті (банківському металі).
З i дорівнює сумі пасивних залишків балансових рахунків, що включені до розділів рахунків з 10 "Готівкові кошти" до 37 "Клірингові рахунки, суми до з'ясування та транзитні рахунки" уключно; з 39 "Розрахунки між філіями банку" до 42 "Інвестиції в дочірні компанії" уключно, які зменшуються на суму активних залишків контрпасивних рахунків зазначених розділів, та сумі пасивних залишків за групами позабалансових рахунків 921 "Валюта та банківські метали до відправлення", 931 "Цінні папери до відправлення за операціями андеррайтингу", 936 "Активи до відправлення";




РК

-

регулятивний капітал банку, що розраховується відповідно до Методики розрахунку економічних нормативів регулювання діяльності банків в Україні, схваленої постановою Правління Національного банку України від 02 червня 2009 року № 315 (зі змінами).


Директор
Генерального департаменту
грошово-кредитної політики



О.А. Щербакова



Інші НПА

Наказ Міндоходів №567 від 10.10.2013 Про затвердження Порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів Постанова ВРУ №331 від 09.04.2015 Про прийняття за основу проекту Закону України про внесення змін до Закону України Про звернення громадян щодо електронного звернення та електронної петиції Указ Президент №217 від 16.04.2015 Про утворення Національного антикорупційного бюро України Указ Президент №218 від 16.04.2015 Про призначення А. Ситника Директором Національного антикорупційного бюро України Розпорядження КМУ №364 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 7 квітня 2015 р. № 511 Розпорядження КМУ №365 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 8 квітня 2015 р. № 521 Розпорядження КМУ №366 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 8 квітня 2015 р. № 520 Розпорядження КМУ №361 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 6 квітня 2015 р. № 500 Розпорядження КМУ №362 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 6 квітня 2015 р. № 499 Розпорядження КМУ №363 від 15.04.2015 Про погодження наказу Фонду державного майна від 7 квітня 2015 р. № 512